Grad Pazin

Službene stranice Grada Pazina
Pristupačnost

Položen vijenac povodom Dana antifašističke borbe

Povodom sutrašnjeg obilježavanja Dana antifašističke borbe delegacija Grada Pazina predvođena gradonačelnicom Suzanom Jašić položila je danas, 21. lipnja, vijenac na spomenik u Parku narodnog ustanka. Svečanom polaganju vijenca prisustvovali su predstavnici udruga, političkih stranaka, obrane, policije i drugih javnih institucija.

„Svako vrijeme ime svoje fašizme, ponižavanja, nipodaštavanja, sile i nepravde. Stoga, smrt fašizmu, rasizmu, šovinizmu i patrijarhatu, a sloboda čovjeku, narodu i građaninu, poručila je gradonačelnica Suzana Jašić na kraju svog obraćanja i pozvala prisutne da minutom šutnje odaju počast svim poginulim i umrlim pripadnicima i pripadnicama antifašističke borbe u Hrvatskoj te svim antifašističkim borcima i borkinjama u svijetu do današnjih dana.

Prije toga, gradonačelnica Jašić podsjetila je kako je Dan antifašističke borbe, 22. lipnja, državni praznik u Republici Hrvatskoj kojim se obilježava u spomen osnutka Prvog sisačkog partizanskog odreda, 22. lipnja 1941. godine u šumi Brezovica kod Siska, upravo na dan kada je Njemačka napala Sovjetski Savez u Operaciji Barbarossa, čime je prekršen Pakt Ribbentrop-Molotov o nenapadanju. Odred je tada imao 77 boraca, a predvodili su ih zapovjednik Vlado Janić Capo, i politički komesar Marijan Cvetković. Pripadnik odreda bio je i pokojni general Hrvatske vojske Janko Bobetko. Osnutak sisačkog odreda označio je početak organizirane narodnooslobodilačke borbe u Hrvatskoj. Osim Sisačkog partizanskog odreda, tog dana, 22. lipnja 1941., u okolici Vrgorca, na brdu Radović u predjelu Soline, također je osnovana partizanska grupa.

Antifašizam civilizacijsko pitanje

Govoreći, pak, o važnosti tih povijesnih trenutaka, naglasila je kako antifašizam nitko ne bi trebao svojatati ili odbacivati jer je to naprosto civilizacijsko pitanje, ali i ustavna kategorija. Stoga, svako tijelo javne vlasti ima obaveze, a dužnosnici čast i obavezu da antifašizam promiču u okviru svog javnog djelovanja.

U tom kontekstu, spomenula je kako je Grad Pazin u protekle tri godine poduzeo i još uvijek poduzima, brojne aktivnosti kako bi javnosti i mlađim generacijama u amanet ostavili sjećanja, antifašističku baštinu i razumijevanje protokola i važnosti obilježavanja važnih datuma.

U tom dijelu, rečeno je kako se prema Protokolu za obilježavanje značajnijih datuma, blagdana, spomendana i neradnih dana u Gradu Pazinu tijekom godine položi 11 vijenaca u organizaciji Grada Pazina, a prema istom Protokolu, gradonačelnica ili predstavnik Grada Pazina sudjeluju u obilježavanju značajnijih datuma u organizaciji Udruge antifašističkih boraca Hrvatske Pazin (UABH Pazin) i Udruge hrvatskih branitelja Domovinskog rata Pazinštine. Dakle, Grad Pazin godišnje sudjeluje u 18 polaganja vijenaca, a gdje je uvedena praksa da kod značajnijih datuma, a prema mogućnosti škole, na polaganjima prisustvuju i učenici i učenice kao dio edukacije, odnosno građanskog odgoja.

Spomenici su važna poruka

Rečeno je i kako su spomenici, kao dio svjedočanstva vremena u prostoru, također važna poruka. Stoga je Grad Pazin unatrag tri godine renovirao i sanirao ploče na spomenicima u Kašćergi,   Lindarskom Križu, Štranjgi i Podbermu. Također,  očišćene su sve biste u Parku istarskih velikana, vraćena je bista Josipa Broza Tita u hol Spomen doma, a u redovnom programu održavanja  (uređenje, čišćenje) su antifašistički spomenici na kojima se obilježavaju sjećanja kroz godinu. Naglasak je stavljen i na prošlu godinu kada je svečano obilježena 80. obljetnica donošenja  Pazinskih odluka, u čijem su organizacijskom odboru  bili predstavnici antifašističkih  udruga Pazina, Pazinštine i Istre. Uoči obilježavanja te okrugle obljetnice postavljena je izložba u Spomen domu „Sloboda narodu“. Postavljeni su QR kodovi u Parku istarskih velikana i spomen ploča Ljubi Drndiću Vladlenu u Spomen domu.

Promicanje antifašizma i njegovih vrijednosti

U sklopu obilježavanja te okrugle obljetnice Pazinskih odluka održana je i svečana sjednica na koju je pozvano 40 članova antifašističkih udruga, među ostalima, predsjednik Udruge antifašista Pazin, Milan Antolović i Franjo Habulin, predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske, koji su se i obratili skupu.

Zaključila je kako se aktivnosti promicanja antifašizma i njegovih vrijednosti nastavljaju.  Ove je godine tako svečano obilježena 95. obljetnica akcije Gortanovaca u Bermu. U subotu, 24. ožujka 2024., uz tradicionalno polaganje vijenaca kod spomenika, organizirano je i predavanje te projekcija dokumentarnog filma o gortanovcu Živku Gortanu na kojoj je sudjelovao sam autor filma, Nikola Lorencin. U organizaciju se uključio i MO Beram, a dalje idu i aktivnosti oko sanacije spomenika Vladimiru Gortanu.

 

 

Pregled privatnosti

Koristimo kolačiće kako bi vam pružili najbolje moguće iskustvo korištenja web stranica. Kolačići su male tekstualne datoteke koje se pohranjuju u korisnikovu pregledniku. Većina kolačića sadrži jedinstveni identifikator koji se naziva ID kolačića: niz znakova koje web-lokacije i poslužitelji povezuju s preglednikom u kojem je pohranjen kolačić. To web-lokacijama i poslužiteljima omogućuje da razlikuju preglednik od drugih preglednika koji pohranjuju različite kolačiće te da pomoću jedinstvenog ID-a kolačića prepoznaju pojedinačne preglednike.

Ako imate korisnički račun na www.pazin.hr, prilikom prijave postavit ćemo privremeni kolačić kako bi znali da li vaš internet preglednik prihvaća kolačiće. Taj kolačić ne sadrži osobne podatke i nestaje čim zatvorite preglednik.

Kada se prijavite s korisničkim računom postavit ćemo nekoliko kolačića kako bi u njima sačuvali informaciju o vašoj prijavi i vaše postavke prikaza. Ovi kolačići traju dva dana, a postavke prikaza traju jednu godinu. Ako izaberete „Zapamti me“, kolačić s informacijom o vašoj prijavi trajat će dva tjedna. Prilikom odjave kolačić s informacijom o vašoj prijavi se briše.

Više o pravilima privatnosti