Grad Pazin

Službene stranice Grada Pazina
Pristupačnost

Gradonačelnica Grada Pazina Suzana Jašić gostovala na Radio Istri u emisiji “Ponedjeljkom otvoreno”

Gradonačelnica Suzana Jašić gostovala je na Radio Istri u emisiji “Ponedjeljkom otvoreno” u kojoj je govorila o velikim štetama koje su nastale uslijed nedavnih obilnih padalina i o drugim nepredviđenim problemima te o velikim radovima i projektima koji su u tijeku, kao i o onima koji slijede i koji otvaraju puno prilika za Grad, dok je naglasak stavljen na izazovno vrijeme u kojem živimo, a u kojem prije svega treba odrediti prioritete.

 

Obilne padaline izazvale milijunske štete

U osvrtu na nedavne obilne kiše na Pazinštini, čije su se negativne posljedice najviše odrazile na područje mjesnih odbora Zamaska i Kašćerge, gradonačelnica je najavila kako se pokreće procedura procjena šteta na javnoj i privatnoj imovini, što je preduvjet za proglašenje elementarne nepogode i dobivanje eventualnih sredstava za sanaciju.

Kada smo izašli na teren zatekli smo šokantne prizore, kao da je bio potres. Niti puno bogatiji gradovi ne bi  mogli sami vlastitim sredstvima sanirati ovakve velike štete, tako da se očekuje pomoć od županije i države. Sada je bitno steći uvjete za proglašenje elementarne nepogode. Te uvjete imamo, samo treba pripremiti dokumentaciju“, istaknula je gradonačelnica Jašić.

Po pitanju šteta na lokalnim prometnicama kojima upravlja Grad Pazin, rekla je kako su odmah drugi dan na teren izašli stručnjaci te je procjena kako će za pravu sanaciju, s potpornim zidovima i usmjerenjem voda kako treba, biti potrebno negdje između 12 i 15 milijuna kuna.

Svaki mjesec nova drama

Nastavljajući dalje o problemima, rekla je kako je po preuzimanju dužnosti gradonačelnice naivno mislila da će naslijeđeni minus u proračunu biti njezin najveći izazov. Međutim, na taj proračunski minus nadovezala se pandemija, pa onda povećanje cijena na globalnom tržištu uslijed rata u Ukrajini. Došli su i problemi s Kaštijunom, poskupljenje energenata, migranti, redukcija vode, i najnovije,  spomenute štete uslijed obilnih padalina.

„Svaki mjesec neka nepredviđena drama, nešto što nismo nikako mogli predvidjeti. Sve to podrazumijeva mijenjanje planova, donosi niz drugih sastanaka, dopisa i ostalih aktivnosti. Živimo u vremenu koje ne možemo previdjeti. Pored svega, suočavamo se i s kadrovskim deficitom te spašavamo komad po komad sustava. Korigirali smo tako plaće u kulturi, vatrogascima i vrtiću kako bi ti sustavi opstali. Zapravo, imam osjećaj da svaki mjesec spašavam jedan dio sustava“, naglasila je gradonačelnica.

Dom za starije i Špadići idu prema planu, slijedi i puno drugih velikih projekata i radova

Dalje je navela kako će nedostajati novaca u proračunu, no do čega bi došlo i da se ništa od svega što je spomenuto nije desilo. Stoga, ističe kako treba odrediti prioritete kao što su popravak cesta, dječjih parkova, obnova zgrada.

Govoreći dalje o prioritetima,  rekla je kako se od projekata, odnosno velikih radova  koji su u tijeku na izgradnji doma za starije i obnove zgrade ljetovališta u Šapdićima  neće odustati. Radi se i nogostup uz glavnu prometnicu na Vranici gdje će stanovnici dobiti ono što godinama čekaju. Uskoro kreće i sanacija glavne prometnice kroz grad, a optimistične su i najave oko prijavljenih projekata čija potvrda i realizacija slijedi, poput onog za zgradu vrtića u bivšoj vojarni. Nastavlja se također projektiranje proširenja groblja na Starom Pazinu i formiranja zone Pazinka III, a uskoro kreće i energetska obnova dviju višestambenih zgrada, od kojih je jedna zgrada bivše robne kuće u centru grada.

Gledajući dalje, najavljena sredstava od ITU mehanizma za Pazin i tri susjedne općine, gdje se govori o gotovo 100 milijuna kuna koja su namijenjena za razvoj, velika su financijska injekcija. Nadalje,  postoji prilika za dobivanje sredstva za funkcionalno spajanje, što Grad i susjedne općine već i rade.  Očekuju se i  sredstva putem natječaja za proširenje osnovnih škola u Pazinu i Trvižu.  Prijavljen je i projekt za dokumentiranje plave i zelene infrastrukture, te za izradu projektne dokumentacije za žurne službe na Lovrinu,  a također, priprema se veliki projekt za prijavu preko NPO – a za sportsku infrastrukturu koji uključuje rekonstrukciju nogometnog igrališta i izgradnju atletske staze te penjačke stijene i boćališta. Očekuju se i natječaji za „zelenu vertikalu“ i energetsku obnovu Kaštela. Aglomeracija za Pazin i sedam susjednih općina je također jedan veliki projekt koji se priprema za prijavu sljedeće godine, a priprema se i idejno rješenje za jedan mali, efikasan autobusni kolodvor te projekti za energetsku obnovu škole i rekonstrukciju mosta Vršić.

Od velikih radova koji su u tijeku nećemo odustati. Dom za starije ide prema planu te bi trebao biti dovršen u drugoj polovici sljedeće godine. Tu će nam izazov biti zapravo pronalaženje kadrova. Dječje odmaralište u Šadićima gotovo je za par mjeseci i bit će spremno za sljedeću sezonu. Za vrtić u bivšoj vojarni čeka se objava rezultata, no, prošli ili ne, to je prioritet koji moramo riješiti jer nemamo izbora“, naglasila je gradonačelnica osvrnuvši se dalje na proširenje i dogradnju zgrade Osnovne škole Vladimira Nazora u Pazinu i Trvižu, navodeći kako bi, prema informacijama tajnika iz nadležnog Ministarstva, sredstava za sve prijavljene projekte trebalo biti jer je to cilj koji si je Hrvatska zadala.

Rekla je i kako se paralelno radi jedan velik, ali nevidljiv posao rješavanja imovinsko – pravnih odnosa i pitanja oko vlasništva te formiranja čestica. Također, Grad želi svojom imovinom koja je bila desetljećima zapuštena gospodariti najbolje što može. Stoga se radi strategija upravljanja tom imovinom, a što je, pak,  preduvjet za sve ostalo. Osvrnula se i na suradnju s investitorima koji žele na području grada ulagati u izgradnju stanova, navodeći kako je cilj da se privatni kapital uklopi u ekonomski i društveni život Pazina.

Solidarnost i Kaštijun

Neizbježno je u emisiji bilo i pitanje solidarnosti, na koju je ukazala gradonačelnica u svom obraćanju na svečanoj sjednici povodom Rujanskih svečanosti. Navela je kako su južna te sjeverna i središnja Istra ovisne jedne o drugima i da tako treba postavljati stvari.

„Redukcijom vode na neki smo način spasili turizam. S druge strane Pazinština i Buzeština najbogatije su vodom i veći dio istre snabdijeva se upravo vodom s ovih područja. Kako bi se ta voda štitila, mi imamo 4 zone sanitarne zaštite, što znači i puno ograničenja. Sjeverna i središnja Istra čuvaju vodu za južni dio, jedno se područje žrtvuje da bi se drugi mogli razvijati i zarađivati“, rekla je gradonačelnica.

Dotakla se i Kaštijuna i najavljenog dvostrukog dizanja cijena, gdje Pazin, Buzet i Vodnjan ne bi nikako trebalo gledati kroz istu prizmu.

„Mjesecima smo u pregovorima jer Kaštijun predlaže dizanje cijena dvostruko. Pazin i Buzet imaju veće troškove prikupljanja otpada jer imaju puno veće područje i rjeđu naseljenost od JLS-a na obali. Isto tako, kod Pazina, Buzeta i Vodnjana nema razlike u otpadu zimi i ljeti, dok na obali eksplodiraju količine do pet šest puta. To je nešto što smatramo da ne bi trebali pokrivati, već smatramo da bi trebali dobiti popuste jer se držimo nekakvih okvira koji su nam dani kada smo ušli u plaćanje kredita za Kaštijun. Te količine zapravo Grad Pazin smanjuje jer se sve više razdvaja. Mada, veliki dio građana radi potpuno suprotno, odbacujući otpad u prirodu i pored kontejnera. Time se rade troškovi, pa nema za druge stvari“, istaknula je gradonačelnica, dodajući kako je sustav Kaštijuna izuzetno manjkav. Loše je projektiran i zapravo nije sustav jer postoji postrojenje, ali nema sva druga postrojenja koja bi zaokružila taj sustav. Zaključila je kako zapravo plaćamo danak jednom lošem planu.

Cijelu emisiju pogledajte i poslušajte na:https://www.youtube.com/watch?v=rJtQ6JCY4wE